Domowe sposoby na nagłe wypadki
„Szukajmy kontaktu z żywą przyrodą, a znajdziemy w niej radość życia, jej tchnienie przynosi nam energię i tężyznę naszemu ciału. Przyroda nas żywi, uczy, leczy, koi, kocha i raduje.”
17 lutego br. mieliśmy przyjemność gościć z Czarnkowa, kol. Małgorzatę Dusan-Stułka, która w bardzo ciekawy sposób przekazała nam wiedzę dotyczącą korzyści płynących z zastosowania ziół, w wykładzie: "Domowe sposoby na nagłe wypadki".
Kilka przepisów na specyfiki domowej roboty, które pomogą nam w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia są umieszczone na naszej, UTW stronie, w zakładce - Dla nas: M. Dusan-Stułka - Przepisy na naturalne leki.
Ziołolecznictwo powraca do łask wraz z modą na żywność ekologiczną i jest lubiane w wielu środowiskach. To bardzo obszerny i stary dział zapisany w księgach historii ludzkości. Przez wieki ludzkość rozwijała swoją wiedzę na temat roślin leczniczych. Dziś dzięki nowoczesnej technologii i badaniom naukowym wiemy jeszcze więcej na temat ziół. Europejskim ojcem medycyny niezaprzeczalnie jest Hipokrates (ok. 460–377 roku p.n.e.). W Średniowieczu zbieraniem i przetwarzaniem ziół zajmowali się głównie mnisi i zakonnicy. Z tamtych czasów przetrwało wiele cennych receptur na mieszanki ziołowe i nalewki, które w dalszym ciągu cieszą się popularnością. Św. Hildegarda z Bingen była jedną z najznakomitszych osobowości XII wieku. Nie sposób nie wspomnieć o ojcu Andrzeju Czesławie Klimuszko, a także prekursorze nowożytnej medycyny Paracelsus (ur. 1493 w Szwajcarii, zm. 1541 w Austrii) był lekarzem i przyrodnikiem. Powiedział słynne już słowa: Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną (łac. Dosis facit venenum).
Trzeba pamiętać, że wyższość leków pochodzenia naturalnego wynika z ich kompleksowego działania. Wiele zawartych w nich substancji bioaktywnych współdziała ze sobą zapewniając większą ich skuteczność. Zioła w wielu przypadkach są bezpieczniejsze niż leki syntetyczne, ale wszystko zależy od dawki i interakcji z innymi przyjmowanymi substancjami.
Ela Horak
. Album