„Skarby w lesie – przyroda, kultura, historia"
"Las pożyczyliśmy od następnych pokoleń – przed nimi musimy rozliczyć się ze swoich dokonań” – to hasło konferencji, która odbyła się 25 października br. na zaproszenie Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.
Grupa naszych studentów pojechała do Piły na konferencję dla seniorów północnej Wielkopolski pt: „Skarby w lesie – przyroda, kultura, historia", którą współorganizował/NUTW/ z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe i Nadnoteckim Instytutem UAM w Pile. Spotkaliśmy się na wspólnej konferencji z seniorami z Piły, Chodzieży, Złotowa.
Był panel wykładowo – edukacyjny i wystawowy gdzie członkowie grup senioralnych pokazali swoje prace, osiągnięcia, a także punkt medyczny, gdzie mogliśmy bezpłatnie wykonać podstawowe badania: pomiar ciśnienia krwi, poziom glukozy, kwasu moczowego, cholesterolu i pomiar tkanki tłuszczowej.
Panel wykładowy z wykładowcami – niezapomniane wrażenie, merytoryczne spotkanie z osobami, które w przystępny, bardzo interesujący sposób przekazali to co wg. nich jest ważne, a związane z bohaterem dnia: lasem.
Dr Paweł M. Owsianny Nadnotecki Instytut UAM w Pile „Las i człowiek: wyzwania w kontekście różnych oczekiwań społecznych”
Dr Jarosław Rola Muzeum Okręgowe im. St. Staszica „Las na straży przeszłości”
Krzysztof Dymek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile „O bogactwie przyrodniczym pilskich lasów”
Prof. UAM dr hab. Aleksandra Matulewska „Kulturotwórcza i wiedzotwórcza wartość obcowania z lasem”
Adam Standio Nadleśnictwo Zdrojowa Góra „Lasy gospodarcze wokół Piły”.
W panelu wystawowym my, jako UTW, pokazaliśmy naszą działalności związaną z tematem spotkania: lasem, który daje pożywienie, chroni, leczy, relaksuje. A także można było oglądać prezentację z naszej działalności. Na zdjęciach chcieliśmy pokazać bardzo interesujące spotkania, bo na tym opierał się nasz pokaz, w których my, członkowie UTW w Trzciance uczestniczyliśmy: z leśnikami z Nadleśnictwa Trzcianka, z łowczym z Okręgowego Związku Łowieckiego Piła, z przedstawicielem Fundacji Polem, Lasem czy pszczelarzami, a także naukowcami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a także spotkania międzypokoleniowe, gdzie młodzi ludzie z ochotą brali udział w Marszach Nordic walking i konkursach przyrodniczych.
Ela
Ps. Bardzo dziękuję członkom UTW w Trzciance, którzy pomogli w organizacji panelu wystawowego, jednocześnie uczestnicząc w konferencji. Kłaniam się Irenie, Krysi, Grzegorzowi, Kaziowi, Stasiowi, a także Zarządowi: Renacie, Andrzejowi.