Obywatelski Parlament Seniorów/ OPS/. Obrady w Sejmie
07.11.2022 r.
Obywatelski Parlament Seniorów
to apolityczne, neutralne religijnie i światopoglądowo ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, reprezentujące interesy 9 milionów seniorów w Polsce. OPS jest unikalną formą aktywności i uczestnictwa osób starszych w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego, inspirowania kierunków polityki senioralnej oraz konstruktywnego dialogu z podmiotami życia publicznego w kształtowaniu sytuacji i godnego życia seniorów.
Inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów została zwołana 1 października 2015 roku w Sali Posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Utworzenie OPS było wypełnieniem rekomendacji Parlamentu Europejskiego, która zaleca powołanie w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej Parlamentu Seniorów mającego wpływ na politykę państwa wobec osób starszych.
Zadania Parlamentu Seniorów
Parlament Seniorów zajmuje się szeroko pojętymi działaniami na rzecz poprawy sytuacji emerytów. Cele te są spójne z ideą Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w który odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentu Seniorów. Wedle tej idei konieczna jest walka z dyskryminacją osób starszych, zapobieganie niepełnosprawności, zapewnianie właściwej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym oraz ekonomicznym całego społeczeństwa.
Priorytety Obywatelskiego Parlamentu Seniorów to:
• rzecznictwo i reprezentowanie osób starszych wobec władz publicznych,
• monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących seniorów,
• formułowanie stanowisk i opinii oraz inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych mających na celu poprawę sytuacji życiowej osób dojrzałych.
Tegoroczna, VIII sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów /OPS/, która odbyła się w poniedziałek, 7 listopada br., w Sali Posiedzeń Sejmu, była merytoryczną i rzetelną dyskusją o sprawach najważniejszych dla polskich seniorów. W obradach uczestniczyło kilkuset seniorów z całego kraju. – Jesteśmy uczestnikami wielkiego wydarzenia, a miejsce w którym się odbywa ma dla polskich seniorów wymiar wielce symboliczny. Świadczy o szacunku, roli seniorów w społeczeństwie – powiedziała witając delegatów przewodnicząca prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyna Lewkowicz.
Gośćmi OPS byli: Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, pos. Joanna Borowiak, przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej. Podczas zjazdu Sejm reprezentowała Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii.
Wydarzenie jest inicjatywą społeczną największych organizacji i środowisk senioralnych w Polsce: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, rad seniorów i innych organizacji senioralnych (m.in. związków emerytów i rencistów wszystkich służb mundurowych) oraz osób niepełnosprawnych.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Trzciance reprezentowali Grzegorz Horak i Adam Wilk. W ramach obrad OPS przedstawione zostało sprawozdanie z działalności w III kadencji, a także dokonano wyboru siedmioosobowego Prezydium OPS IV kadencji. Delegaci przyjęli również Deklarację programową VIII sesji. Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów wybrane na VIII sesji plenarnej OPS
• Czarnecki Zdzisław
• Frankiewicz Irena
• Kołodziejczak Ewa
• Lewkowicz Krystyna
• Ozga Krystyna
• Tomczak Zbigniew
• Wożniak Ewa
Po ukonstytuowaniu się, Prezydium dokona spośród siebie wyboru Przewodniczącego, zastępców oraz członków.
IV kadencja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będzie trwała od 2022 do 2025 r.
Tekst opublikowany na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu
fot. AnnaStrzyżak/Kancelaria Sejmu;
Grzegorz Horak/UTW w Trzciance