Dzień Trzech Króli
zamyka okres świętowania Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to po 12 dniach kończono zimowe świętowanie, Szczodrych Godów – stąd 6 stycznia bywa nazywany szczodrym dniem.
W tym dniu święcono w kościele kredę, kadzidło (jałowiec), mirrę (żywicę z drzew iglastych), złote i srebrne przedmioty i wodę. Rzeczy tych używano do różnego rodzaju zabiegów leczniczych i magicznych. A gospodynie wypiekały obrzędowe pieczywo, którym częstowały kolędników, wśród których znajdowali się chłopcy i/lub mężczyźni przebrani za Trzech Mędrców.
6 stycznia jednocześnie zamykał jedno święto i otwierał kolejny wyjątkowy okres w roku: karnawał. Nastał czas radości, zabawy, muzyki i tańca!” /Kultura ludowa dziś Zwyczaje i obrzędy. Święto Trzech Króli – tradycje stare i nowe/.
W piątek, 6 stycznia 2023 r. mieszkańcy Trzcianki /dzieci, dorośli/ spotkali się w Parku 1 Maja, aby wyruszyć barwnym korowodem ulicami miasta w VII trzcianeckim Orszaku Trzech Króli. Tegoroczne hasło brzmiało "Niechaj prowadzi nas Gwiazda!".
Na zaproszenie dyrektor szkoły katolickiej, Pani Doroty Pawłowskiej, sekcja teatralna „Vitalni”, naszego UTW, uczestniczyła w wydarzeniu. Nasza stacja mieściła się na Rondzie Niepodległości. Przedstawiliśmy scenkę, która pokazała sklep, gdzie w pogoni za dobrami materialnymi, zbytkiem, mało odporni na reklamy gdzie pycha, pogarda, znieczulica dominuje, nie zauważamy problemów ani wyższych celów np. dobra czy miłości.
Na szczęście spotkaliśmy „Anioła”, który wskazał nam dalszą drogę.
Bo „W ludziach jest więcej rzeczy, które zasługują na podziw niż na pogardę" - Albert Camus.
Ela Horak .