Mikołaj Kopernik
16 lutego br., wykład „Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu”, wygłosił rektor prof. WSG Bydgoszcz, dr Marek Chamot.
Zaczęło się dosyć niespodziewanie i sympatycznie. Wchodzący na spotkanie studenci losowali sentencje związane z walentynkami, które obchodzone były dwa dni wcześniej.
"Dom nie jest tam, gdzie mieszkamy, ale tam, gdzie kochamy i jesteśmy
kochani"
/Karlheinz Deschner/
Wydarzenie, zakończyliśmy skromnym poczęstunkiem, słodkim pączkiem, bo był to tłusty czwartek. W naszej tradycji i nie tylko, słodko obchodzony.
Dlaczego Mikołaj Kopernik?
A dlatego, że: Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą
2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.
Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin/19.02.1473/ i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci/24.05.1543/ Mikołaja Kopernika. Mikołaj Kopernik, łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. A mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.
Ela Horak
zdjęcia: Paweł Semenowicz oraz uczestnicy spotkania .