Antyczne zwyczaje świąt grudniowych

12 grudnia 2024 r. w CIS Trzcianka nasz UTW gościł dr Romana Pleszyńskiego z tematem „Antyczne zwyczaje świąt grudniowych”.

Wykład bardzo zajmujący. Prelegent sugestywnie przedstawił temat. Poruszył kilka aspektów Związanych z Bożym Narodzeniem.

- W IV wieku – pierwsze wzmianki dotyczące początków wprowadzenia dnia 25 grudnia – uczczenie narodzin Mesjasza.

Według źródeł historycznych, pierwsze wzmianki najprawdopodobniej pochodzą z ok. 200 roku. Choć nie jest to ostateczna data, tak samo jak dzień i rok narodzin Jezusa.

Na obecny kształt obchodów święta Bożego Narodzenia wpływ miały liczne tradycje ludowe i pogańskie obrzędy związane z przesileniem zimowym.

- Święty Mikołaj był biskupem Myry w Azji Mniejszej. Czemu zatem dzieciom mówi się, że mieszka w Laponii i jeździ saniami ciągniętymi przez renifery? Ano dlatego, że znana wszystkim postać zażywnego starca w czerwonych szatach i z białą brodą jest tworem wyobraźni dwóch pisarzy z Nowego Jorku.

W roku 1809 pisarz i miłośnik folkloru Washington Irving napisał książkę "Historia Nowego Jorku", w której opisał holenderski zwyczaj mikołajkowy. Święty u Irvinga nie miał już szat biskupich, a zamiast na białym koniu, podróżował na pegazie – rumaku ze skrzydłami. Zjawiał się co roku w domach Holendrów. Książka zdobyła dużą popularność. Sinter Klaas nazwany był w niej Santa Claus... I tak już zostało.

„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa to niezwykła historia przemiany Ebenezera Scrooge’a, który z samolubnego, chytrego i bezdusznego kapitalisty przeobraża się w człowieka empatycznego, hojnego i pomagającego potrzebującym.

„Christus Multorum Benefactor” - Chrystus dobroczyńcą wszystkich

„Christus Mausionem Benedicat” - Chrystus błogosławi temu domowi
 

 

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24