III konferencja dla seniorów

21 października 2024 r. odbyła się III konferencja dla seniorów pn. „Skarby w lesie – przyroda, kultura, historia”. Temat przewodni: ”Zdrowo w lesie”. organizowanej przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra i Nadnotecki Instytut UAM w Pile oraz partnerów: Nadnotecki UTW w Pile, UTW w Pile, oraz Krajeński Ośrodek Kultury i PTTK Oddział w Pile a także nasz UTW w Trzciance.

Członkowie naszego Stowarzyszenia przygotowywali się solidnie do projektu. Na zajęciach z P. Łukaszem Bagrowskim wykonaliśmy kostki zapachowe do powieszenia w szafie: olejki zapachowe, wtapianie listków roślin. Nimi udekorowaliśmy nasze stoisko. Byliśmy na szkółce leśnej w Niekursku, gdzie poznaliśmy zasady pracy leśników, a atrakcją było dekorowanie toreb lnianych, roślinnym motywem. Byliśmy w Goraju na ciekawych prelekcjach, a tuż przed wyjazdem do Piły odwiedziliśmy P. Łukasza Bagrowskiego w Centrum Edukacji Ekologicznej Rychlik, gdzie wykonaliśmy przepiękne stroiki, które ozdobiły nasze stoisko. 21 października przybyliśmy do celu: Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile gdzie z zapałem zabraliśmy się do pracy: stoisko wystawowe oraz zadania związane z wolontariatem, praca: szatnia, kawiarenka, punkt rejestracji gości i panel medyczny/m.in. sfinansowaliśmy zakup pasków do pomiaru kwasu moczowego i cholesterolu/.

Konferencję rozpoczął dr Paweł Owsianny wraz z nadleśniczym Nadleśnictwa Zdrojowa Góra witając nas wszystkich bardzo serdecznie. Rozpoczęły się wykłady. Pierwszy popełniony przez dr inż. Magdalena Frączek prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Edukacja Przyrodniczo-Leśna”/za osiągnięcia w zakresie edukacji leśnej oraz przekazywanie z pasją wiedzy przyrodniczej studentom, dzieciom, dorosłym i seniorom została zamieszczona w Encyklopedii Osobistości RP (Britishpedia)/. Kolejnym prelegentem był dr Kamil Szpotkowski/ Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu/, którego maksymą jest

„Przybywaj i mieszkaj delikatnie i bez śladów na wrażliwych obszarach przyrodniczych."

Zaprosił nas, uczestników konferencji do leśnej kuchni. Pan doktor twierdził i pokazywał na zdjęciach, że można ugotować zupę z pokrzyw, sałatkę z podagrycznika ze szczawikiem zajęczym, a deser z kwiatów wiosennych. I jeszcze potrawa z tataraku - niezwykłego przybysza wśród naszej flory. Można również kandyzować jego pędy, a ich „smak jest podobno świetny: słodki, gorzki i lekko żywiczny - taki bogaty jak barok czyli czasy, w których tatarak był wyjątkowo cenionym produktem kulinarnym”.

Następnie o lasach, o ich ochronie opowiadał nadleśniczy ze Zdrojowej Góry Adam Standio i na zakończenie dr Paweł M. Owsianny pokazał, jak współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku pokazując piękne, zielone miejsca obok miasta Piła. A już na sam koniec wystąpiła instruktorka siłowni prezentując ćwiczenia, które powinniśmy przeprowadzać sami dal siebie - dla naszego zdrowia.

Na konferencję zaprosiliśmy Panią Dominika Jeske, dyrektor BPiCK oraz Pana Łukasz Bagrowski, bibliotekarz, Filia w Rychliku, którzy skorzystali z zaproszenia i uczestniczyli w wydarzeniu. Było nam bardzo miło.

Konferencja udana, cele osiągnięte. Grupa prawie 30 osobowa z UTW w Trzciance do domu wracała pełna wrażeń i wiedzy.

Ela Horak Fot. Paweł Semenowicz i członkowie wyprawy

Ps Bardzo dziękuję całej grupie i każdemu z osobna za zaangażowanie, dobre słowo, humor i wspólne bycie razem.
 

 

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50