Savoir vivre

Savoir vivre to nic innego jak właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach. Dobre maniery świadczą o wychowaniu i kulturze osobistej. Są ważne nie tylko w biznesie, ale także w kontaktach prywatnych.

Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej.

05 listopada 2024r. w CIS słuchacze UTW w Trzciance wysłuchali interesującego wykładu, na temat savoir vivre, kultury w życiu codziennym wygłoszonego przez zaproszonego gościa Panią Łucję Gzela, humanistkę, polonistkę pochodzącą z naszego miasta. A temat został przedstawiony, nie dla wszystkich w sposób oczywisty, na podstawie epopei „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz

Księga I

„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą. Niełatwą, bo nie na tym kończy się, jak nogą Zręcznie wierzgnąć, z uśmiechem witać lada kogo; Bo taka grzeczność modna, zda mi się kupiecka”

Człowieka tworzą maniery i charakter. /Cyceron/

Temat wykładu dotyczył znajomości obyczajów, form towarzyskich, reguł grzeczności, które ułatwiają postępowanie w życiu i radzenie sobie w różnych sytuacjach międzyludzkich, czyli savoir vivre (sztuka życia, umieć żyć). Fragmenty z filmu, notabene przepiękne obrazy - reżyser Andrzej Wajda, dały podstawę do wspólnych rozważań, dyskusji m.in. na temat zachowań dzisiejszej młodzieży. Normy wynikają z ogólnie przyjętych obyczajów i zwyczajów cywilizowanego świata. Warto respektować te założenia, ponieważ ludzie będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei, na pewno, wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów.

Ela Horak Fot. Członkowie UTW
 

 

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13