Dbanie o słuch
Słuch podobnie jak wzrok, smak czy węch jest jednym ze zmysłów, które wzbogacają nasze życie, pomagając nam w pełni z niego korzystać. Poprawne słyszenie, odczuwanie i rozpoznawanie dźwięków jest niezwykle istotne w naszym życiu. Wraz z bodźcami wzrokowymi, dobry słuch pozwala odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości, daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga zachować dobre relacje społeczne.
Problemy ze słuchem są powszechną dolegliwością, z którą zmaga się wiele osób. Ryzyko wystąpienia niedosłuchu rośnie wraz z wiekiem. Choroba ta może być spowodowana otaczającym nas hałasem, który jest bardzo szkodliwy lub starzeniem się organizmu.
19.11.2024 r. w MDK odbył się wykład o tematyce zdrowotnej dotyczący narządu słuchu oraz zostały przeprowadzone bezpłatne badania słuchu. Wykład poprowadził Pan Piotr Węglewski, protetyk słuchu, absolwent UAM, kierunek fizyka/akustyka/, a przygotowaniem technicznym/badanie słuchu/ zajęły się Panie Paulina Lipska i Monika Gorzkowska z KIND Aparaty Słuchowe, których siedziba mieści się w Trzciance: Przychodnia medycyny rodzinnej, ul. St. Staszica 12 oraz przy ul. H. Dąbrowskiego 47 /gabinet otolaryngolog Elżbieta Parchimowicz/.
Na początku została zaprezentowana budowa ucha. Następnie przedstawiono bardzo istotne i ważne czynniki, które mogą mieć wpływ na nasz słuch. Nasz gość opowiadał o głuchocie starczej, która może dotknąć każdego z nas, a problemy ze słuchem mogą mieć m.in.: osoby narażone na hałas, z chorobami krążenia, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami ogólnoustrojowymi. Szczegółowa etiologia występowania głuchoty starczej jest nieznana. Przedstawia się wiele hipotez m.in. uwarunkowania genetyczne. Wykładowca mówił i kilkakrotnie podkreślał, że ważna jest diagnoza. Warto się udać do lekarza pierwszego kontaktu, by wykluczył inne, niż podeszły wiek przyczyny niedosłuchu. Słuch związany z procesem starzenia pogarsza się stopniowo, dlatego osoba tym dotknięta często nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie dosłyszy.
Świat w podeszłym wieku cichnie powoli, dlatego często uważamy, że ze słuchem jest dobrze, tylko inni niewyraźnie mówią.
Problemu niedosłyszenia związanego z wiekiem nie da się cofnąć, natomiast dużą pomocą mogą okazać się aparaty słuchowe czyli protezy, które znacznie poprawiają funkcjonowanie w życiu codziennym, co przekłada się na lepsze rozumienie mowy.
Nowoczesne technologie umożliwiają nam przywrócenie dobrego słuchu niemal w każdym przypadku, dlatego warto zdecydować się na badanie, które określi próg słyszalności. Odzyskanie słuchu zależy od tego jak szybko rozpocznie się leczenie.
Stan swojego słuchu można sprawdzić u lekarza laryngologa lub u wykwalifikowanego protetyka słuchu.
Badanie słuchu jest ogólnodostępne, szybkie, nieinwazyjne, a wynik otrzymuje się od razu.
Warto więc zadbać o siebie i sprawdzić w jakiej kondycji jest słuch, aby pozostać aktywnym, cieszyć się każdą chwilą i móc korzystać z życia jak najwięcej.
Życie jest pełne dźwięków i możliwości, korzystajmy z nich na co dzień!
Uczestnicy spotkania otrzymali owoce – jabłko, bo należy się zdrowo odżywiać oraz gadżety: długopisy, chusteczki do okularów.
Ela Horak, fot. członkowie UTW