Fake news, manipulacja, propaganda.
Jak świadomie korzystać z mediów.

02 kwietnia br. gościliśmy dr. Szymona Gajewskiego z wykładem ”Fake news, manipulacja, propaganda. Jak świadomie korzystać z mediów”.

Bardzo ważny temat w kontekście, gdzie rozwój nowoczesnych technologii i środowiska cyfrowego umożliwia pozyskiwanie informacji, dostęp do bardzo wielu źródeł wiedzy oraz dzielenie się nią na niespotykaną dotąd skalę. Wraz z szybkością rozprzestrzeniania się informacji pojawiła się możliwość manipulacji przekazem, przeinaczania treści, a nawet tworzenie fałszywych komunikatów.

Zjawisko to w ostatnich latach znacznie przybrało na sile i z łatwością rozprzestrzenia się na skalę globalną.

Fałszywe wiadomości, lub częściej „fake newsy”, to celowo wprowadzane w obieg informacyjny wiadomości w całości lub części nieprawdziwe. Ich celem jest zmiana postawy lub reakcji wobec aktualnych wydarzeń, wzrost paniki, wyrządzenie krzywdy, destabilizacja systemu, chęć skłócenia lub zszokowania społeczeństwa.

Selekcji informacji w mediach społecznościowych dokonują sami użytkownicy, czyli MY, reagując, komentując i udostępniając na swoich profilach wybrane komunikaty – te, które wcześniej udostępnili ich znajomi lub członkowie tej samej grupy, a więc osoby bliskie i zaufane. W ten sposób wiadomość ulega wzmocnieniu i zaczyna rozprzestrzeniać się szerzej, niezależnie od pierwotnego źródła i autora. Nieprawdziwe i niezweryfikowane informacje są społecznie szkodliwe i niosą za sobą realne zagrożenie.

„Fake news” stały się na tyle istotnym problem, że w wielu krajach podjęto inicjatywy mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się dezinformacji w Internecie. Wspólnym celem jest przede wszystkim budowanie świadomości społecznej, ale także identyfikowanie fałszywych wiadomości i źródeł publikujących „fake newsy”.

„W walce ze zjawiskiem dezinformacji kluczową rolę odgrywa edukacja wszystkich grup społecznych i wiekowych, rozumiana jako długofalowy proces uczenia się przez całe życie. Niezbędnymi i niezwykle ważnymi są działania mające na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i kompetencji cyfrowych, szczególnie u młodych ludzi.”

Spotkanie z dr. Szymonem Gajewskim miało na celu zainteresowanie naszych członków tą kwestią naszego życia i przede wszystkim, krytycznego spojrzenia na informacje, które do nas docierają.

Ela Horak, fot. Ela, Grzegorz Horak

Ps Dziękuję sekcji Pracownia inspiracji, prowadzonej przez P. Renata Ławniczak. Ładny, na czasie prezent/jajko wielkanocne wykonany przez członków sekcji/ przekazany dla prowadzącego wykład.

 

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18